Utworzenie Punktu Dydaktycznego w
Niepublicznym Przedszkolu Integracyjnym „Szczawinkowo” w Szczawinie Dużym
projekt jest współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Zakłada on utworzenie na terenie przedszkola pracowni ekologicznej na powietrzu.
Koncepcja zagospodarowania punktu dydaktycznego.
Chcieliśmy, aby nasze przedsięwzięcie miało wymiar praktyczny, rekreacyjny, ale przede wszystkim edukacyjny, ekologiczny i terapeutyczny, aby w sposób zintensyfikowany i celowy oddziaływać na zmysły pozawzrokowe w możliwie największym stopniu.
Punkt dydaktyczny o wymiarach 22,5m x 15m też charakter poznawczy – pozwoli odkrywać struktury, faktury, dźwięki, zapachy, kształty, ruch. Centralnym punktem, miejscem, będzie duża (ok 25 m2) altana wyposażona w stoły i ławki. Będzie ona doskonałym miejscem do prowadzenia zajęć dydaktycznych na świeżym powietrzu.
W altanie będzie miejsce na przenośne 2 tablice dydaktyczne o następującej tematyce: „Rośliny chronione” i „Zwierzęta w naszych lasach”, wykorzystywane podczas zajęć ekologicznych. Zaplanowano też postawienie 2 drewnianych szałasów i obsadzenie ich pnączami.
Na terenie punktu będą też zamontowane 4 ławki z oparciem, przy 2 z nich zostaną postawione trójdzielone kosze na segregowane odpady niezbędne podczas prowadzenia zajęć o tej tematyce, gdzie dzieci będą uczyć się, które śmieci wrzucać, do którego kosza, a na co dzień podczas pobytu w przedszkolu, kształtować tę umiejętność w praktyce.
Zamontowana zostanie również drewniana brama sensoryczna/ stelaż do zawieszek sensorycznych np. ekologicznych zawieszek z korków, płyt kompaktowych itp.
Przez nasz ogród prowadzić będą 2 ścieżki sensoryczne: pierwsza wykonana z zastosowaniem zasad sensoryki np. z piasku, keramzytu, kory, różnej wielkości otoczaków, itd. oraz druga ścieżka wykonana z pni drzewa. Będą służyły do poznawania w trakcie zajęć rodzajów stosowanego podłoża, a także jako uzupełnienie stosowanych terapii.
Na środku punktu dydaktycznego zostanie posadzony ogród szumiących traw, działający kojąco na dzieci i wspomagający zajęcia sensoryczne.
Aby zapewnić odpowiednie warunki do uprawy zakupionych roślin, ogródek zostanie wyposażony w system nawadniający. Planujemy też posadzenie wielu roślin: 6 rodzajów drzew, 12 rodzajów krzewów, licznych kwiatów i bylin. Zostaną również wykonane 3 duże drewniane donice na zioła i kwiaty. W jednej z nich zaplanowano posadzenie m.in. mięty, szałwii, oregano, melisy, zaś w drugiej m.in. lawendy, prymuli i fiołków. Trzecia z donic będzie zawierać blat roboczy do np. lepienia z gliny w trakcie zajęć dydaktycznych.
Uzyskany efekt ekologiczny:
50 wychowanków Niepublicznego Przedszkola Integracyjnego „Szczawinkowo” w Szczawinie Dużym będzie uczestniczyło w realizacji projektu.
Zadanie zostało dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w wysokości 44 516,00 zł
Całkowity koszt zadania 49 506 zł